Aktioner lige nu

På Vester Thorup Højskole har vi et dogme om, at vi skal være med til at skabe grøn forandring i lokalsamfundet. Store tanker i en højskoleboble er vigtige, men ikke nok. Vi handler på vores holdninger og fører vores ideer ud i livet. Derfor indgår vi løbende samarbejde med organisationer og virksomheder, der arbejder med grøn omstilling og bæredygtighed. Vi udvikler nye ideer med dem, tager del i deres projekter eller opstarter nye initiativer på egen hånd.

Som elev på et langt kursus, vil du blive del af sådanne projekter. Både i faget Grønt laboratorium, i dine valgfag, i temauger eller gennem hverdagen på skolen.

Klimavenlig Landsbyhave

Projekt er et samarbejde med “Vester Thorup og Omegns Landsbyforening”, og er støttet med 50.000 kr. fra Nordeafonden og 50.000 kr. fra Jammerbugt Kommune.

Med centrum i højskolens skolegård skal vi i efteråret 2020 og foråret 2021 etablere et byrum i Vester Thorup, som skal skabe fællesskab på tværs af borgerne i Vester Thorup og højskolens elever.

Landsbyhaven skal rumme faciliteter til afholdelse af events, koncerter og fællesspisninger (scene, siddepladser, udekøkken mm.) og en arbejds- og undervisningsplads for skolen (faciliteter til forspiring og planteproduktion, herunder vaskestation), samt områder til køkkenhave med klimavenlige afgrøder.

Klimahaven skal danne udgangspunkt for, at vi på sigt kan arbejde med regenerativt jordbrug, som binder CO2 og forbedrer jordens kvalitet frem for at udpine og forurene jorden. En stor del af haven vil være ‘vild med vilje’ – og blive udgangspunkt for undervisning og events om beskyttelse af biodiversiteten. Landsbyhaven vil blive rammen om en række foredrag og events i efteråret 2020.

Dokumentation og kortlægning med undervandsdrone

Et samarbejde med den tyske miljøfond Lighthouse Foundation og Han Herred Havbåde skal dokumentere og kortlægge Jammerbugts havbund.

Over sommeren 2020 oplæres medarbejdere fra højskolen sammen med lokale forskere i at filme og fotografere havbunden i Jammerbugten med undervandsdrone.

Vi udgør en lokal aktionsgruppe, som kan rykke ud med dags varsel og filme interessante rev og økosystemer, når sigtbarheden er god nok. Pga. vind og vejr er det kun få dage over sommeren, at vandet er klart og stille nok til, at vi kan få tydelige optagelser af havbunden. Optagelserne skal bruges som led i arbejdet for beskytte havmiljøet, havbunden og fiskebestandene i Skagerrak, som er truede blandt andet af storfiskeriets ødelæggende bomtrawl.

I øjeblikket er der mangel på helt generel dokumentation af havbundens natur og økosystemer i Jammerbugten – som ellers er et af Danmarks rigeste havområder. Det visuelle materiale skal hjælpe os til at forstå, hvad der er og sker under havoverfladen i Jammerbugten, så vi igennem vores forskellige samarbejder kan arbejde videre med at få beskyttet vores lokale havmiljø.

Partnerskab med Naturmødet

Naturmødet er et årligt nationalt folkemøde om og i naturen, der ligger i Hirtshals. I den første runde af kernefaget Grønt Laboratorium kommer du til at arbejde med at udvikle Naturmødets koncept NaTour, som er en rullende platform, der tager på danmarksturné for at lave formidlingsevents. Som elev på Vester Thorup Højskole får du mulighed for at blive en del af projektet og komme rundt i landet for at lave formidlingsevents. Læs mere om NaTour

Tidligere aktioner

Sig det med fisk

Da vores elever blev sendt hjem på grund af corona-nedlukningen, skabte vores lærere aktionen ”Sig det med fisk”. Lærerne bragte naturskånsomt fanget fisk fra Thorup Strand ud til ensomme nordjyder, sammen med et kærligt budskab fra deres kære. Læs mere om Sig det med fisk.

Kaffebord i vandkanten

I efteråret 2019 lavede vi et weekendkursus, hvor vi smadrede et kaffebord med en bulldozer. Vi inviterede hele lokalområdet på formiddagskaffe, så byggede vi et smukt kaffebord i vandkanten og fik en lokal fisker til at køre hen over kaffebordet med en buldozer. 100 mennesker så på mens aktionen fandt sted. Hvorfor gjorde vi det? Læs mere om Kaffebord i vandkanten