Sig det med fisk

Samhørighed i en coronatid

Den 15. maj sætter Vester Thorup Højskole fokus på naturskånsomt fiskeri og kærlig samhørighed ved at bringe friskfanget fisk fra Thorupstrand og et kærligt budskab – transmitteret direkte på en skærm fra venner og familie – til savnede personer i hele Nordjylland.

Sådan kunne du give en fisk

På Facebook har vi opfordret vores følgere til at give en fisk og et kærligt budskab til en de savner.

  1. https://www.facebook.com/vesterthoruphojskole/posts/908769316235013
  2. https://www.facebook.com/vesterthoruphojskole/posts/911665275945417 

Hvorfor gør vi det?

1. Vi vil gerne hjælpe med til at holde kontakten mellem venner og familier, der savner hinanden i den hårde tid ved at sig(e) det med fisk. Lærerne bringer budskabet videre – ved at afspille en videohilsen eller ved at have personen bag budskabet med live over videolink ved overdragelsen den 15. maj.

2. Vi vil også sætte fokus på det skadelige bomtrawl, som praktiseres af især hollandske fiskere her i Skagerak ved Thorupstrand. De ødelægger både havmiljøet og levegrundlaget for Thorupstrand-fiskerne kendt fra “Gutterne fra Kutterne”, som fisker naturskånsomt og har gjort det i generationer. Kystfiskeriet er en del af den danske kulturarv, så denne er også truet, hvis de andelsbaserede Tthorupstrand-fiskere må bukke under, som så mange andre lokale fiskerlejer langs den jyske vestkyst. Det betyder meget for os, fordi vi er en højskole med fokus på et bæredygtigt liv og grøn omstilling, og vi er dybt forankret i vores lokalmiljø.

Bæredygtig social aktivsme

Vi kalder vores aktion for bæredygtig social aktivisme. Det er en filosofi, der er gennemgående for den måde, vi skaber højskole på sammen med vores elever.

Den politiske sitiation

Det seneste i problemerne med de hollandske bomtrawlere er at de udnytter coronakrisen til at snyde med registreringen, da kontrollen er sat ud af drift. Læs mere her: https://nordjyske.dk/nyheder/nordjylland/gutterne-fra-kutterne-troede-alt-var-saa-godt-det-er-en-rystende-kontrol-af-bomtrawl/2bb7960b-2c8b-4dad-a132-396ec78eee28

Tidsplan

8. maj – kl. 13
Live på facebook udvælger vi 20 historier af de 70 forslag vi har fået på facebook fra borgere i danmark der alle sammen gerne vil give en fisk til én de savner fra Nordjylland.

Live på facebook udvælger vi 20 historier af de 70 forslag vi har fået på facebook fra borgere i danmark der alle sammen gerne vil give en fisk til én de savner fra Nordjylland.

15. maj – Hele dagen
Vi kører ud med fiskene og det kærlige budskab. Præmis: ingen kram, 2 meters afstand, sprittede hænder samt andre forholdsregler.

Kontakt

Pressekontakter på projektet
Carsten Theede: carstentheede@gmail.com, 22 54 63 56
Aske Jonatan Kreilgaard: 41 12 04 68

I kan selvfølgelig også få udtalelse fra forstander Anni Pedersen, 51 89 68 30. Eller Thomas Højrup, formand fra Thorupstrand Kystfiskerlaug, 51 29 90 49.